Olli Korhonen tekee paluun kasvattajaseuransa KooKoon riveihin

9.6.2022
Olli Korhonen tekee paluun kasvattajaseuransa KooKoon riveihin

Olli Korhonen palaa KooKoo-paitaan kahden vuoden tauon jälkeen. (Kuva: Timo Savela)

KooKoo on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen hyökkääjä Olli Korhosen kanssa. Seuran oma kasvatti voitti viime kaudella Mestiksen mestaruuden Imatran Ketterän riveissä.

KooKoon oma kasvatti Olli Korhonen tekee paluun kasvattajaseuraansa 1+1-vuotisella sopimuksella. Sopimus sisältää koejakson, jonka kesto on neljä kuukautta. Korhonen on pelannut kaksi edelliskautta pääasiassa Mestiksessä. Päättyneellä kaudella hyökkääjä voitti Mestiksen mestaruuden Imatran Ketterän riveissä. Viime kaudella Korhonen iski 50 runkosarjaotteluun tehopisteet 17+21=38 ja 16 playoffs-otteluun tehopisteet 3+9=12. Liigassa hyökkääjä pelasi viime kaudella kaksi ottelua lainalla SaiPassa.

23-vuotias Korhonen debytoi KooKoon riveissä Liigassa kaudella 2016-17 ja neljän ensimmäisen kauden aikana hän sai vastuuta yhteensä 66 runkosarjaottelussa tehopistein 3+4=7. Edellisen kerran Korhonen on kantanut KooKoo-paitaa kaksi vuotta sitten kaudella 2019-20.

– Ollin pelaajapolku on tuonut hänet kahden Mestis-kauden jälkeen takaisin Liigan kynnykselle. Hän oli Mestiksen mestarijoukkueen kärkisentteri viime kaudella, joten seuraava luonnollinen askel on paluu kasvattajaseuraan kamppailemaan peliajasta, KooKoon urheilujohtaja Jarno Kultanen kommentoi seuran tiedotteessa.


---
Julkaisija: Henri Niemelä