Tappara julkaisi ison liudan uusia sopimuksia - Valtteri Kemiläinen palaa seuraan yhden vuoden tauon jälkeen

26.5.2022
Tappara julkaisi ison liudan uusia sopimuksia - Valtteri Kemiläinen palaa seuraan yhden vuoden tauon jälkeen

Valtteri Kemiläinen palaa Tapparaan kaksivuotisella sopimuksella. (Kuva: Aarno Vuorinen)

Tappara julkaisi keskiviikkona kahdeksan uutta pelaajasopimusta kaudelle 2022-23. Muun muassa puolustaja Valtteri Kemiläinen tekee paluun Tappara-paitaan.

30-vuotias Valtteri Kemiläinen tekee paluun Liigaan ja Tapparaan yhden vuoden tauon jälkeen. Päättyneellä kaudella puolustaja pelasi KHL-seura Vitjaz Podolskissa 37 ottelua tehopistein 5+21=26 ja SHL:ssä Röglen joukkueessa pudotuspelit mukaan lukien 21 ottelua tehopistein 4+10=14. Kemiläinen voitti Röglen kanssa kauden päätteeksi CHL:n mestaruuden. Kultainen mitali Kemiläisen kaulaan pujotettiin helmikuussa Pekingin olympialaisissa. Historiallisissa arvokisoissa puolustaja pelasi kuusi ottelua tehden yhden maalin. Ennen ulkomaanvisiittiä Kemiläinen pelasi viisi peräkkäistä kautta Tapparassa vuosina 2016-21. Kaudella 2020-21 puolustaja iski pudotuspelit mukaan lukien 40 otteluun tehopisteet 12+16=28. Kemiläisen tuore sopimus Tapparan kanssa on kaksivuotinen.

- Kemiläisen saaminen takaisin Tapparan puolustukseen on joukkueelle ja koko Tappara-yhteisölle mahtava asia. "Tinke" oli viime kaudella isossa roolissa voittamassa olympiakultaa sekä CHL-mestaruuden. Tinke tulee olemaan isossa vastuussa ylivoiman viivapeluusta, ja pukukoppiin hän tuo johtajuutta ja voittamisen kulttuuria. Tinke on myös loistava esimerkki Tapparan kaikille nuorille puolustajille - hänen erityisosaamisestaan voivat joukkuekaverit ja seuran nuoret ottaa mallia omaan pelaamiseensa, kommentoi Tapparan päävalmentaja Jussi Tapola.

Yksivuotisen jatkosopimuksen Tapparan kanssa solmi kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen. Savinainen aloitti viime kauden KHL:ssä Helsingin Jokereissa, jossa 45 otteluun syntyi tehopisteet 5+7=12. Helmikuun lopussa Jokereiden kausi jäi kesken ja hyökkääjä liittyi Tapparaan lähes viiden vuoden tauon jälkeen. Runkosarjassa Savinainen ehti pelata vain kahdeksan ottelua tehopistein 3+0, mutta pudotuspeleissä kevään pelaaja oli joukkueensa toiseksi tehokkain iskemällä 15 otteluun tehopisteet 8+2=10. Savinainen on pelannut yhdeksän kauden aikana Liigassa yhteensä 417 runkosarjaottelua tehopistein 102+117=219 ja 76 playoffs-ottelua tehopistein 20+19=39. Näiden kausien aikana hyökkääjä on voittanut Suomen mestaruuden neljä kertaa keväällä 2013, 2016, 2017 ja 2022.

- Savinainen ei juuri Tapparan faneille esittelyjä kaipaa. "Vellu" antaa tekojen puhua kaukalossa puolestaan, ja hän on kunnioitettu taistelija joukkueessa. Vellu tuo joukkueeseen myös johtajuutta ja esimerkkiä nuorille kovaan harjoitteluun ja urheilijana elämiseen, kertoi Jussi Tapola.


Uusia
saapujia on yhteensä neljä

Uusina niminä Tapparaan saapuvat hyökkääjät Tyler Kelleher ja Philip Granath sekä puolustajat Antti Virtanen ja Kasper Kulonummi. 27-vuotias yhdysvaltalaishyökkääjä Tyler Kelleher pelasi päättyneellä kaudella Ruotsissa sekä SHL:ssä että Allsvenskanissa. SHL:ssä Röglessä vastuuta tuli 34 ottelussa tehopistein 4+6=10. Allsvenskanissa yhdysvaltalainen edusti perinteikästä HV-71:stä, joka voitti sarjan kauden päätteeksi nousten ensi kaudeksi takaisin SHL:ään. HV-71:ssä Kellher iski kahdeksaan runkosarjaotteluun tehopisteet 5+2=7 ja 15 playoffs-otteluun tehopisteet 8+7=15. Kelleher on pelannut kolmen edelliskauden aikana SHL:ssä yhteensä 133 ottelua tehopistein 25+42=67. Hyökkääjän sopimus Tapparan kanssa on yksivuotinen.

Vasta 19-vuotias norjalaishyökkääjä Philip Granath liittyy joukkueeseen yksivuotisella sopimuksella. Granath on viettänyt viimeiset neljä kautta Ruotsissa Frölundan ja Röglen organisaatioissa. Päättyneellä kaudella hyökkääjä pelasi SHL:ssä Röglessä 40 runkosarjaottelua tehopistein 1+1=2 ja kymmenen playoffs-ottelua ilman tehopisteitä. Röglen alle 20-vuotiaiden joukkueessa tehopisteitä puolestaan syntyi 25 otteluun pudotuspelit mukaan lukien 12+19=31. Granath voitti Röglessä kauden päätteeksi CHL:n mestaruuden.

Pohjois-Amerikasta Tapparan puolustukseen liittyy 24-vuotias Antti Virtanen. Virtanen on viettänyt viisi edelliskautta Yhdysvalloissa, joista neljä viimeisintä kului Alaska-Fairbanksin yliopistossa NCAA-sarjassa. Päättyneellä kaudella puolustaja iski 30 otteluun tehopisteet 3+16=19. Nämä tehopisteet olivat hänen parhaansa yhdeltä NCAA-kaudelta ja ne riittivät joukkueen sisäisessä pistepörssissä viidenneksi. Kittilän Palloseuran kasvatti on pelannut edellisen kerran Suomessa kaudella 2016-17 Oulun Kärppien alle 20-vuotiaiden joukkueessa. Virtanen voitti Kärppien junioreissa alle 18-vuotiaiden SM-kultaa keväällä 2015 ja 2016 kuuluen joukkueensa kapteenistoon. Virtasen sopimus Tapparan kanssa kestää syyskuun 30. päivään saakka.

18-vuotias puolustajalupaus Kasper Kulonummi siirtyy Tapparan organisaatioon kaksivuotisella sopimuksella. Kulonummi on Helsingin Jokereiden kasvatti ja päättyneellä kaudella hän pelasi seuran alle 20-vuotiaiden ja alle 18-vuotiaiden joukkueessa. Puolustaja kuului kapteenistoon alle 20-vuotiaiden joukkueessa iskien 42 otteluun tehopisteet 3+26=29. Kulonummi valittiin kauden päätteeksi sarjan ensimmäiseen tähdistökentälliseen. Viime kaudella Kulonummi pelasi lisäksi uransa ensimmäiset aikuisten ottelut Mestis-seura Kiekko-Vantaan takalinjoilla. Puolustaja voitti keväällä MM-pronssia Suomen alle 18-vuotiaiden maajoukkueessa. Kulonummi kuului turnauksessa joukkueen kapteenistoon ja saalisti kuuteen otteluun viisi syöttöpistettä.

Omista junioreista Tappara teki sopimukset Oskari Luodon ja Arttu Kärjen kanssa. Luodon sopimus seuran kanssa on yksivuotinen ja Kärjen kaksivuotinen.


---
Julkaisija: Henri Niemelä