Braden Christoffer ja Samuel Valkeejärvi jatkavat JYPissä - Jerry Turkulainen ja Anttoni Honka jättävät seuran monien muiden tapaan

25.3.2022
Braden Christoffer ja Samuel Valkeejärvi jatkavat JYPissä - Jerry Turkulainen ja Anttoni Honka jättävät seuran monien muiden tapaan

Braden Christoffer oli heti ensimmäisellä kaudellaan JYPin kolmanneksi paras pistemies. (Kuva: Jiri Halttunen)

JYP on päättänyt käyttää Braden Christofferin ja Samuel Valkeejärven sopimuksissa olleet optiot. Seura tiedotti samalla lukuisista pelaajista, jotka jättävät seuran kuluneen kauden jälkeen.

Braden Christoffer ja Samuel Valkeejärvi jatkavat JYPissä ensi kauden kattavilla sopimuksilla. JYP jätti puolestaan käyttämättä optiot Adam Brodeckin, Joni Airon sekä Jere-Matias Alasen kanssa.

27-vuotias kanadalaishyökkääjä Braden Christoffer saapui täksi kaudeksi JYPiin itävaltalaisseura HC Innsbruckista. Christoffer kuului JYPissä heti ensimmäisellä kaudellaan kapteenistoon ja oli runkosarjassa 57 otteluun joukkueensa kolmanneksi paras pistemies tehopistein 12+21=33. Hyökkääjä otti pelaamiinsa otteluihin peräti 144 rangaistusminuuttia, mikä oli Liigassa runkosarjan suurin lukema.

– Braden lunasti paikkansa isona palasena JYPin hyökkäystä. Uskomme, että ensi kaudella näemme häneltä vieläkin parempia otteita, JYPin urheilutoimenjohtaja Mikko Viitanen kommentoi.

20-vuotiaalle Samuel Valkeejärvelle kulunut kausi oli toinen Liigassa. Kaudella 2020-21 JYPin oma kasvatti teki 47 otteluun tehopisteet 5+4=9, kun taas tällä kaudella hyökkääjä iski 53 otteluun tehopisteet 6+10=16. Valkeejärvi pelasi uransa sadannen runkosarjaottelunsa JYPin kauden viimeisessä ottelussa KalPaa vastaan.


Jerry Turkulainen ja Anttoni Honka jättävät JYPin monien muiden tapaan tämän kauden jälkeen

JYP tiedotti jatkosopimusten yhteydessä myös, että pitkään seuraa edustaneet Jerry Turkulainen, Anttoni Honka, Aleksi Salonen ja Mikko Salmio jättävät JYPin. Turkulainen, Salonen ja Salmio ovat edustaneet JYPiä yhteensä kuudella kaudella, kun taas Hongalla on takana viisi kautta JYPissä. Kaikki ovat edustaneet JYPiä pitkään myös junioritasolla.

Turkulainen oli tällä kaudella JYPin paras pistemies 53 otteluun tehopistein 16+22=38. Parhaalla Liiga-kaudella 2019-20 hyökkääjä teki JYPissä 58 otteluun tehopisteet 11+31=42. Turkulainen voitti seurassa pronssia keväällä 2017 ja CHL-mestaruuden kaudella 2017-18.

Honka teki tällä kaudella oman piste-ennätyksensä Liigassa 57 otteluun tehopistein 6+31=37. Honka oli tehopisteillään runkosarjassa puolustajien pistepörssin toinen ja puolustajien syöttöpörssin voittaja. Puolustaja voitti JYPissä CHL-mestaruuden kaudella 2017-18.

– "Honksi" ja Jerry kuuluivat joukkueen kiistattomiin johtohahmoihin. Molemmat pelaajat ovat vielä nuoria, joten toivomme, että heidän ja JYPin yhteinen tarina saa vielä myöhemmin jatkoa, urheilutoimenjohtaja Viitanen kiittää.

Salonen ja Salmio palasivat kasvattajaseuraansa kaudeksi 2020-21. Salmio kuului molemmilla kausilla joukkueen kapteenistoon ja kantoi kauden viimeisessä ottelussa kapteenin C:tä rinnassa. Salonen toimi joukkueen varakapteenina toissa kaudella. Molemmat pelaajat kuuluivat luottohahmoihin alivoimapelin saralla. Salonen teki tällä kaudella 56 otteluun tehopisteet 1+6=7 ja Salmio 53 otteluun tehopisteet 2+3=5.


JYPin
tämänhetkinen sopimustilanne:

Maalivahdit
Topias Leinonen 2023
Niko Parkkinen 2023

Puolustajat
Jan Scotka 2023
Ville Ottavainen 2024
Eetu Peltola 2024
Valtteri Kakkonen 2023
Niko Seppälä 2023
Valtteri Koskela 2025

Hyökkääjät
Patrik Siikanen 2024
Joakim Kemell 2024
Samuel Valkeejärvi 2023
Santeri Koskela 2025
Rasmus Heljanko 2024
Reid Gardiner 2023
Braden Christoffer 2023


---
Julkaisija: Henri Niemelä