Sam Lofquist KooKoon puolustukseen - Terry And pitkään jatkosopimukseen seuran kanssa

10.11.2021
Sam Lofquist KooKoon puolustukseen - Terry And pitkään jatkosopimukseen seuran kanssa

Lofquistille KooKoo on toinen Liiga-seura SaiPa-vuosien jälkeen. (Kuva: Ella Taponen)

KooKoon kokoonpano vahvistuu puolustaja Sam Lofquistilla, joka saapuu seuraan loppukauden kattavalla sopimuksella. Lisäksi lainalla viime ottelut pelannut Terry And jatkaa seurassa vuoteen 2024 kestävällä sopimuksella.

31-vuotias Sam Lofquist pelasi viime kaudella SaiPassa kevätkaudella 11 ottelua tehopisteillä 1+4=5. Tämän syksyn yhdysvaltalaispuolustaja on ollut ilman seuraa. Viime kauden lisäksi Lofquist nähtiin Liigassa myös kausilla 2014-16 SaiPan riveissä. Kahden kauden aikana puolustaja pelasi Suomessa tehokkaat 28 ja 27 tehopisteen runkosarjat, joiden jälkeen miehen tie vei ensalkuun KHL:ään. Viime vuodet Lofquist on pelannut ympäri maailmaa Venäjällä, Sveitsissä, Yhdysvalloissa, Ruotsissa sekä Kiinassa.

- Sam on erittäin luisteluvoimainen ja kokenut puolustaja, jonka kova laukaus muistetaan varmasti vielä miehen edellisiltä Liiga-kausilta. Hän tulee täydentämään vajaamiehiseksi joutuneen KooKoo puolustuksen ja on mahdollisesti mukana jo, kun sarja jatkuu maanantaina maajoukkuetauon jälkeen, kommentoi KooKoon urheilujohtaja Jarno Kultanen.

23-vuotias Terry And saapui Kouvolaan lainalle lokakuun lopulla Mestiksestä KeuPa HT:sta. And on ehtinyt pelata KooKoossa neljä ottelua kirjauttaen näissä yhden syöttöpisteen. Hyökkääjä oli alkukaudesta Mestiksessä erittäin tehokas hätyytellen pistepörssin kärkipaikkaa 10 ottelun jälkeen tehopistein 5+9=14. And on aikaisemmin tuttu Liigassa HIFK:n paidasta, jossa kausien 2018-21 välillä hyökkääjä pelasi 33 ottelua tehopisteillä 2+1=3.

– Terryn sopimuksella saamme kaivattua leveyttä poissaolojen kaventamaan hyökkäykseemme. Terry esiintyi lainamiehenä pelaamissaan otteluissaan energisesti ja pystyy auttamaan meitä myös pidemmällä tähtäimellä.


---
Julkaisija: Henri Niemelä