
KooKoon uusi hyökkääjähankinta Ahti Oksanen voi olla vielä tuntematon pelaaja suurelle Liiga-yleisölle, mutta ensi kaudella tähän voi tulla suuri muutos. Oksanen vieraili Suplan Liiga-podcastissa.
Ahti Oksasen tarkoituksena on pelata vahva kausi KooKoossa ja ottaa iso ja vastuullinen rooli joukkueen hyökkäyksissä. Hän on pelannut urallaan tähän mennessä kaksi kautta Liigassa, ja tehnyt molemmilla kausillaan SaiPassa 15 maalia.
– On aina paha, kun pitää kehua itseään. Mikä minusta tekee hyvän maalintekijän? Ehkä laukaisuhalukkuus. Kai minulla on ihan hyvä laukauskin. Kun tarpeeksi toimittaa kiekkoa maalille, niin välillä se menee sisään. Pystyn myös tappelemaan maalin edessä. Löytyy kokoa ja voimaa, että saan tehtyä rumiakin maaleja, hän sanoo Liiga-podcastin uusimmassa jaksossa.
Oksanen on saanut hiljattain nimikirjaimistaan, pelinumerostaan ja Aleksander Ovetshkinin lempinimeä mukaillen kutsumanimen "AO9". Tällä hetkellä näyttää siltä, että Oksanen saa pitää pelinumeronsa KooKoossa.
– Onhan se (lempinimi) ihan huikea. Se alkoi tulla viime kauden loppupuolella. En tiedä, pitääkö se ottaa tosissaan vai vitsinä, mutta se on niin hauska juttu, että lähdin siihen täysillä mukaan, hän sanoo.
Oksasen lisäksi uusimmassa Liiga-podcastissa vierailee myös ePlayoffsit selostava Jani Alkio.
>> Kuuntele jakso SuplastaKooKoolla on menossa vahva vaihe, kun se on voittanut kolme edellisotteluaan. Ensimmäistä kauttaan kouvolalaisjoukkueen riveissä pelaava Ahti Oksanen uskoo KooKoolla olevan eväät mennä pitkälle tällä kaudella.
Joonas Jalvanti palaa Lahteen ja Pelicansiin kahdeksan vuoden tauon jälkeen. Kokemuksia on kerätty ulkomaita myöten, minkä hän uskoo näkyvän ensi kaudella.
Aleksi Mustonen odottaa paljon Kärpissä pelaamisesta. Hän kokee olevansa matkalla kohti uransa parhaita kausia. Hyökkääjä kertoi tunnelmiaan tuoreen Liiga-podcastin vieraana.
Aapeli Räsänen tekee syksyllä Liiga-debyyttinsä KalPassa. Yksi ensi kauden mielenkiintoisimmista uusista nimistä vieraili Suplan Liiga-podcastissa.
HIFK:n puolustajahankinta ei ole vielä päässyt tutustumaan uuteen joukkueeseensa. Miro Karjalainen kertoo siirrostaan ja urastaan Liiga-podcastin vieraana.
Liiga-uran ensimmäiset pudotuspelit menivät Anrei Hakuliselta sivu suun kauden päättyessä. Hän hakee menestystä ensi kaudella Lukon paidassa.