Kanadalainen Greg Moro liittyy SaiPan puolustukseen 1+1-vuotisella sopimuksella

20.6.2022
Kanadalainen Greg Moro liittyy SaiPan puolustukseen 1+1-vuotisella sopimuksella

SaiPa julkisti tänään yhden uuden pelaajasopimuksen tulevalle kaudelle. (Picture: Kimmo Metsälä)

SaiPa on solminut 1+1-vuotisen sopimuksen kanadalaispuolustaja Greg Moron kanssa. Moro on pelannut koko uransa Pohjois-Amerikan sarjoissa.

26-vuotias Greg Moro saapuu SaiPaan 1+1-vuotisella sopimuksella. Kanadalaispuolustaja pelasi viime kaudella Pohjois-Amerikassa 16 ottelua AHL:ssä tehopistein 1+6 ja 27 ottelua ECHL:ssä tehopistein 4+3. Kaksi edelliskautta hänen seuroinaan ovat olleet AHL:ssä Stockton Heat ja ECHL:ssä Kansas City Mavericks. Edmontonissa syntyneelle puolustajalle tuleva kausi on ensimmäinen Euroopassa. SaiPan toimitusjohtaja Jussi Markkanen kuvailee seuran tiedotteessa Moroa moderniksi puolustavaksi puolustajaksi, jota SaiPa on scoutannut tarkkaan.

Paljon Moron pelivideoita tutkinut SaiPan valmentaja Ville Hämäläinen kuvailee puolustajaa seuraavasti:

- Greg isokokoinen (193 cm ja 93 kg) ja vahva puolustaja jolla on avut alivoimapelissä. Hän puolustaa erinomaisesti pitkällä mailalla ja käyttää kokoaan hyväkseen. Sen lisäksi Greg pystyy antamaan loistavasti ensimmäisen syötön.

SaiPa julkisti uuden pelaajasopimuksensa tänään seuran Youtube-kanavalla.


---
Published by: Henri Niemelä